İzleyiciler

Afrika menekşesi hastaliklari

Afrika menekşesi hastalıkları

Genelde bakım koşulları hastalık riskini artırırken bazen hiç elimizde olmayan şartlardan hastalıklarla karşılaşabiliriz. Hastalıkla karşılaştığımız da çözüm için yapmamız gereken öncelikle hastalığı doğru teşhis etmektir. Bakım koşulları, dışarıdan hastalık gelme olasılığı, son zamanlarda yapılan değişik bakım uygulamaları ve bitkide gözlenen değişimler ne zaman ne şekilde ilerlediği konuları bütünüyle düşünülerek teşhis konulmalıdır. Menekşe hemen hemen tüm rahatsızlıklarını yaprağıyla gösteren bir bitkidir. Bu nedenle teşhis için yaprakların gözlenmesi büyük önem taşır. Hastalık tanımlama ve tedavi sürecinde neler yapmanız gerektiğini yaygın menekşe hastalıklarını inceleyerek yapabilirsiniz.

Menekşeler de karşılaşılan sorunları üç ana başlıkta toplayabiliriz.

1- Bakım problemleri
Aşırı sulama, susuz kalma, yüksek ve düşük sıcaklık, ışık şiddeti, gübreleme gibi çeşitli kültürel bakım koşullarına bağlı sorunlardır. Tam olarak hastalık değildir. Kısa vade de bitkiyi öldürmez ancak hastalıklara karşı bitkiyi korumasız bırakır. Bazen yıllarca sadece sorun olarak kalır.

2- Bakteriyel ve mantari hastalıklar
Bakım koşulları kaynaklı olabileceği gibi, hava yolu, temas veya taşınma ile ortaya çıkabilen tedavi edilmezse bitkiyi öldürebilecek tehlikeli hastalıklardır.

3- Böcek saldırıları
Bit, örümcek, afit, thrips vb... canlıların bitkiyle beslenmesi sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Saldırı şiddetlendikçe sonuç ölümcül olacaktır.

Hastalık görüldüğünde genel olarak yapmanız gereken öncelikle hastalıklı bitkileri karantinaya alıp diğer bitkilere bulaşma riskini ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Teşhisin doğru yapılması hastalığın kontrolünü ve tedavi sürecini hızlandıracaktır. Teşhis için ilgili başlıklarda; yaygın menekşe hastalıkları, belirtileri, tedavi ve önleme konuları aktarılmış hastalığa uygun ilaç tavsiyelerin de bulunulmuştur. Ayrıntılı açıklamalara aşağıdaki ilgili başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.
1- Bakım sorunları
2- Böcek saldırıları
3- Bakteriyel ve mantari hastalıklar

2 yorum:

Adsız dedi ki...

üç tane menekşem var üçününde dıştaki büyük yaprakları sarardı. Fakat içteki yapraklar yemyeşil ve sürekli yeni yaprak veriyor. Yeni .içek de açıyor. Dış yapraklardaki sararmanın sebebi ne olabilir. Önlem için ne yapabilirim Teşekkürler.

gokay dedi ki...

Yaşlı yapraklarda sararma çok normal. O yaprakları temizlemeyebilirsiniz sağa sola oynatırsanız özellikle ters açıyla kolayca yaprakları sapından kırılır. Çiçeklenme için teşvik edici olabilir. Bitki artıkları temizliği hastalık riskini düşürür.