İzleyiciler

Evde menekşe bakimi

Evde menekşe bakimi

Menekşe bakımına nereden başlayalım?

Menekşe bakımı çok zor olmayan bir süreçtir ancak tüm bakım koşullarını yerine getirip birini eksik yaptığınızda tekrar tekrar başa dönmenizi gerektirecek kadarda ciddi bir konudur. Bu nedenle bakım saksı seçiminden başlayıp uzun yıllar yetiştirme evresini komple içerecek şekilde tasarlanmalıdır.

1- Saksı seçimi

Derin saksılar yerine yayvan ve geniş ağızlı saksılar tercih edilmelidir. Saksı genişliği bitki çapının 1/3 ü kadar olmalıdır. Saksı altında mutlaka drenaj deliği bulunmalıdır, bu hayati önem taşır. Nem dengesi menekşeler için önemlidir bu nedenle seramik saksı tercihinde mutlaka sırlı saksılar tercih edilmelidir.

2- Menekşe toprağı nasıl olmalıdır.

Menekşe toprağı bahçenizden alıp saksıya dolduracağınız türden bir toprak değildir. Menekşe toprağı hafif olmalı, nem tutmalı, köklere bol oksijen sağlamalı ve pH 5.8- 6.5 arasında olmalıdır. Bu özellikleri sağlayacak toprağı perlit, vermikülit, ponza, torf, sphagnum yosunu gibi birçok malzemeyi karıştırarak hazırlayabilirsiniz.
Genel olarak kabul olmuş karışım 1 ölçek torf, 1 ölçek perlit veya ponza, 1 ölçek vermikülit şeklindedir.

3- Işıklandırma

Menekşeler aydınlık alanları severler ancak dik gelen güneş ışığından hoşlanmazlar. Perde arkasından veya jaluziden süzülen ışık çok idealdir. Pencereden 60-80 cm içeri uygun bir alana yerleştirilebilir. Çok içeri gitmek yetersiz ışıklanmaya neden olabilir. Menekşeyi konumlandırırken yaz kış ayrımı yapılmalıdır. Doğu penceresi genelde uygun bir konumdur çiçeklenmek için ihtiyacı olan güneşlenmeyi alırken yakıcı güneşten de korunabilir. Işık yoğunluğuna göre batı ve kuzey pencereleri de değerlendirilebilir.

Menekşe bakımı çok zor olmayan bir süreçtir ancak tüm bakım koşullarını yerine getirip birini eksik yaptığınızda tekrar tekrar başa dönmenizi gerektirecek kadarda ciddi bir konudur
Evde menekşe bakımı kaynak

4- Sıcaklık isteği

Menekşeler tropikal iklim bitkisidir bu nedenle dünyanın birçok bölgesinde iç mekanda yetiştirilmek zorundadır. En iyi gelişimlerini gündüz 21-27 C gece 16-21C derece civarında yaparlar. 15 C derecenin altı ve 27 C derecenin üstü sıcaklıklarda uzun süre kalırsa gelişimi yavaşlar.

5 Sulama

Afrika menekşesi bakımında en önemli konu sulamadır. İki sulama arasında toprak üstünün kurumasına müsaade edilir. Bu çiçek oluşumunu teşvik eder. Sulama için oda sıcaklığında, klorsuz veya kloru uçurulmuş su kullanılır. Sulama saksı altlığından bol suyla yapılır. 10-15 dakika sonra saksı altlığında su kalmışsa boşaltılır.

6- Gübreleme

Menekşeler sürekli gelişim gösterirler bu nedenle sürekli gübre ihtiyaçları olur. Hazır menekşe gübresi kullanımında eğer musluk suyu kullanacaksanız ve suyunuz tuzluysa kutunun üzerinde yazan gübre kullanım miktarının 1/4 oranını kullanın. Çiçeklenme döneminde fosfor içeriği yüksek gübreler tercih edin.

7- İklimlendirme

Tropikal iklim bitkisi olduğu için nemli ortamları sever nem oranı en az %50-60 civarı olmalıdır. Bu oranı kurak bölgelerde yakalamak güçtür bu nedenle nem tepsileri kullanılır ve bitkiler bir birine yakın konumlandırılır. Pencere ağızları, kapı kenarları gibi hava akımı yüksek yerler menekşeler için uygun değildir. Havadar ancak hava akımından (cereyan) etkilenmeyeceği yerler seçilmelidir.

Burada anlatılanlar temel bakım koşullarıdır. Daha derinlemesine bilgi sahibi olmak için aradığınız konunun konu başlıklarını inceleyebilirsiniz.
İpucu: Yılda 1 veya 2 kez toprak yenileme bitki gelişimini olumlu yönde etkiler. Bol çiçek için püf noktalardan biridir.

20 yorum:

Saim Ergin dedi ki...

Bu güzel bilgiler için teşekkürler

yidigo dedi ki...

Yararlı bilgiler sağolun

fidan gümüşbuğa dedi ki...

menekşemin çiçekleri buruştu cansız görünüyor bunun için ne yapmalıyım ne kadar sıklıkla suyunu vermeliyim ?

Adsız dedi ki...

Aslı canbatan
Ben 2 aydır menekşem vardı. Ama sonra gülleri ve yaprakları döküldü. Ben de attım ne yapmalıyım...

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Aslı Canbatan menekşenin çiçeklerinin dökülmesi normal ancak yapraklar döküldü ise büyük ihtimal ile kökleri çürümüştür atmadan önce bir kaç sağlıklı yaprak koparıp yeniden köklendirip üretimi deneyebilirdiniz.

Adsız dedi ki...

ARKADAŞLAR MENEKŞEM SU İSTİYOR MU İSTEMİYOR MU ANLAYA MIYORUM NE YAPABİLİRİM.

gokay dedi ki...

Klasik çiçek sulamasında sulama zamanını kontrol etmenin en kolay yolu işaret parmağınızı ilk boğuma kadar toprağa soktuğunuzda elinize nem gelmiyorsa sulama yapmak. Toprak üstü hafif kuruyacak gözünüzle seçebilirsiniz bir kaç sulamadan sonra saksı ağırlığına dikkat ederseniz ağırlık farkından da kolaylıkla sulama zamanı tespiti yapabilirsiniz.

sinem memoğlu dedi ki...

Merhabalar. Çiçekçiden alınan 2 günlük Afrika menekşem var. Saksısını ve toprağını değiştirmeli miyim ?

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Sinem Memoğlu saksı değişimi yapmanıza gerek yok şuan çiçekli dönemdedir saksı değişimi önerilmez tüm çiçekli bitkilerde çiçeklenme sonrası veya çiçeksiz her hangi bir dönemde değişim yapılır genel bir kabuldür. Menekşe bakımını yeni öğreniyorsanız sulamasına dikkat edin sitemizde bakım koşulları yazıyor bilgi edinebilirsiniz. Menekşenin güzel yönlerinden biri kolay çoğaltılabiliyor olması, çiçeklenmeden hemen sonra bir kaç yaprağı köklendirme denemesi yapabilirsiniz üretmek doğamızda var büyük mutluluk veriyor.

gül dedi ki...

Menekşem uzun süredir çiçek açmıyor ve büyümüyor. Toprağını npk gübreli toprak ile değiştirdim ama bir gelişme olmadı. Ekte fotoğrafı var. Ne yapmam lazım?

Adsız dedi ki...

Beş adet değişik renkte menekşem vardı maledef acemilikten koklerini çuruttum ama son anda bütün yapraklarını çelikleme ile toprağa dıktım umarım onlarıda kaybetmem

Zeynep Okur dedi ki...

iyi günler benim menekşem'in boyu gittikçe uzuyor dalları kırılacakmış gibi oluyor saksım yayvan haftada 2 yada 3 kez suluyorum menekşem açacak gibi oldu ama bu seferde sararmaya başladı yardım ederseniz sevinirim

gokay dedi ki...

sn. Zeynep Okur yaprak uzaması genelde yetersiz ışıklanmada olur. Bitki ışık alamayınca ışığa ulaşabilmek için yapraklarını uzatmaya çalışır. Sorun yeterli ışıklandırma ile çözülebilir. Sararma ise sulama kaynaklı olabilir haftada 2-3 kez sulama özellikle kış aylarında fazla gelebilir. Sulama için en iyi yol parmakla kontrol parmağınızı toprak üstünden ilk boğuma kadar batırdığınızda toprak kuru ise sulama zamanı gelmiştir. Sizin için sayfamızdaki ilgili linklerin listesini vereceğim oradaki açıklamalardan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.meneksebakimi.com/2013/02/menekse-sulama.html

http://www.meneksebakimi.com/2013/02/afrika-meneksesi-isik-ihtiyaci.html

ışığın yapraklara etkisini gösteren sayfa
http://www.meneksebakimi.com/2013/03/menekse-bakimi-sorunlari.html

İyi günler dilerim.

özlem ük dedi ki...

GOKAY bey iyi günler
benim menekşelerim 1 seneden fazladır çiçek açmıyor.kaloriferli evde yaşıyorlar. bende çalıştığımdan sulamalarını akşam 7den sonra yapabiliyorum. sadece yapraga gittiler.ne yapabilirim

Unknown dedi ki...

Merhaba menekşelerim çiçek açmıyor bunun nedeni ne olabilir toprağını mı değiştirmeliyim

Gülbahar Söylemez dedi ki...

Yaprakla kaç defa ektimse tutmadı suda koklendirince toprağa diktim olmadı .direk toprağa diktim yine tutmadı acaba nerde yanlış yapıyorum

gokay dedi ki...

Merhaba sn. Gülbahar Söylemez toprak kökenli bir hastalık olma ihtimali yüksek. Steril çiçek toprağı ve pomza-perlit gibi bir toprak karışımına dikerseniz tutacağına eminim. Menekşe yetiştirmesi çok zor bir bitki değil yeter ki yetiştirme koşullarına uyun çabuk geri dönüş yapacaktır. Sitemizde ki ilgili başlığı okumanızı öneriyorum. Başarılar dilerim.

http://www.meneksebakimi.com/2013/02/afrika-meneksesi-uretimi.html

gokay dedi ki...

sn. Özlem ÜK muhtemel neden sıcaklık,ışık veya su ihtiyacının tam karşılanamıyor olması olabilir. Eğer yeterli ışık alıyorsa sulamada sorun yok diyorsanız öne çıkan etki sıcaklık oluyor. Pek çok durumda da zaten sıcaklık sorunu yaşandı. Biraz serin yeri tercih ederseniz sorun çözülebilir. Çiçekçiler belirli koşullarda örneğin hormonla çiçek açan hibrit türler satabiliyor böyle bir nedenden çiçek açmıyorsa dostlarınızdan çiçek açtığını bildiğiniz bitkilerin yapraklarından edinebilirsiniz. İyi günler dilerim. Hoşçakalın

SirmA Savas dedi ki...

Benimde menekşem var fakat ben ona parfüm sıktım ve cicekleri soldu bende kötüleseeri kopardm ustunde 2 3 tane cicek kaldı tekrardan ciceklenirmi eski haline dönermi

Fatos Cagtay dedi ki...

İyi günler çelikten yani yapraktan menekse diktim 10 gün oldu kaç günde yavru verir